Kovászna
Lehetőségünk adódott, hogy a Pápai Önkormányzati küldöttség tagjaként részt vehettünk a Pápa testvérvárosában, Kovásznán a Kőrösi Csoma Sándor emlékére rendezett ünnepségsorozaton.
A hosszú utat néhány rövid pihenővel megszakítva az esti órákban értük el célállomásunkat. Kovásznán Gazda István önkormányzati képviselő fogadott bennünket. Néhány praktikus tudnivaló ismertetése után közösen elfogyasztottuk a helyi specialitásokból összeállított vacsorát.
Itt csatlakozott hozzánk Vatány Ferenc önkormányzati képviselő is. Vidám, székely viccekkel tarkított beszélgetés után elkísértek bennünket a szállásunkra, ahol segítettek a bejelentkezésnél is .Csütörtökön reggel Thiesz János kíséretében mentünk Csomakőrösre, a tudományos konferencia helyszínére.
Gyerő József polgármester és Gazda József KCsSKE tiszteletbeli elnöke köszöntője után érdekes előadásokat hallgathattunk meg többek között Duka Tivadarról, a magyarok-hunok őshazájáról, a rovásírásról, térképes időutazásról. A késői ebéd, kis pihenés után részt vettünk a „Feszültségek“ címet viselő képzőmüvészeti tárlat megnyitóján. Ezt követően került sor a 2024-es Csoma Napok fáklyás megnyitó ünnepségére, koszorúzásra. A pápai küldöttség is elhelyezte a szobor talapzatánál városunk koszorúját. Az ünnepség a magyar és a székely himnusz eléneklésével zárult. Ezt követően a Művelődési házban tartott állófogadáson vettünk részt, megismerve, beszélgetve a helyiekkel.
Pénteken délelőtt Vatány Ferenc vezetésével kirándultunk Gelencére, ahol a 700 éves színes kazettás templomot néztük meg, meghallgattuk a templom történetét, a falfestmények jelentéseit. Utána elmentünk Kézdivásárhelyre, ahol láttuk a Magyar Állam tulajdonában lévő volt laktanya épületét, aminek folyik a restaurálása, de már most látszik, hogy gyönyörű lesz. Tettünk egy sétát a Fő téren, megnéztük Gábor Áron szobrát, bementünk a Vigadó épületében lévő színházterembe is.
Ezt követően utunk a Kézdivásárhelytől néhány km-re, a hegytetőn lévő kis kápolnához vezetett, ahol gyönyörködtünk a kilátásban is. Kovásznára visszaérve ebéd után Czilli Balázs és kedves felesége, Aranka társaságában megnéztük a Tündérvölgyben levő vízesést, a gravitációs elven működő, Kovászna-Kommandó erdei kisvasút (vasúti kocsik) maradványait, a Ceausescu villát. A városba visszaérve kipróbáltuk a mofetta kedvező hatását is. Este a Művelődési Központban gálaműsoron vettünk részt, ahol Lezsák Sándor, a Magyar Országgyűlés alelnöke kitüntetést vehetett át. A debreceni és kovásznai diákok fergeteges műsorral szórakoztatták a nézőket. Utána közös vacsora volt, ahol részt vettek a csengeri és a nyírkércsi testvértelepülések képviselői is.
Szombaton délelőtt Gazda István Kovászna Fő terén mesélt a város történetéről, megmutatva néhány nevezetes helyet, épületet. Többek között a most átadott Kőrösi Csoma Sándor emlékközpontot is. Ezután együtt mentünk Csomakőrösre, ahol ünnepi záró istentiszteletet tartott Balog Zoltán esperes. Utána a templom melletti téren lévő Kőrösi Csoma Sándor szobornál volt műsorral összekötött megemlékezés, koszorúzás. Itt szintén elhelyeztük Pápa város koszorúját. Majd átsétáltunk a Csoma Emlékházhoz, ahol a budapesti Széchenyi Társaság emléktáblájának avatására került sor, rövid ünnepséggel egybekötve. Kovásznán szeretetvendégséggel folytatódott a program. A programsorozat záróeseményeként este a debreceni és a kovásznai diákok színpadi előadását tekintettük meg.
Csodás napokat töltöttünk el Kovásznán és környékén, sok, felejthetetlen élménnyel gazdagodtunk, barátokra leltünk a helyiek között.
Nagyon köszönjük a lehetőséget Pápa város polgármesterének!
Kiss Sándorné
Résztvevők: a Pápai Nyugdíjasok Érdekvédelmi-Érdekképviseleti tagjaiból: Kiss Sándorné, Kiss Sándor, Polyák Istvánné, Polyák István
Pápa városa részéről: Pintér Kálmán és Horváth Tamás